KOVEX Újezd s.r.o.

Přesné CNC obrábění

Hlavní výrobní zaměření společnosti je obrábění kovů. Od roku 1992 se činnost firmy zaměřuje na přesné středně sériové třískové obrábění na NC strojích, později na CNC strojích.

PRODUCTION WAS MOVED TO NEW PREMISES IN 1995

Due to the dynamic growth of the company, the owners were forced to build their own production hall in the nearby village of Újezd u Valašských Klobouky. The building has a production area of 2,100 m2, to which there are also administrative and social facilities. Currently, the company has more than 19 CNC machine tools and employs 30 workers.

FOR ACCURATE MAPPING OF PRODUCTION EFFICIENCY WE USE THE ATTENDANCE AND CAMERA SYSTEM

As the company currently works in two shifts and produces up to 50 types of components simultaneously, a system of order placement and order accuracy monitoring has been introduced. The production and economic operating system E-company was purchased. In addition, we purchased a new Mitutoyo Crysta-Apex S 574 3D measuring device for quality control in 2015.

kovexujezd_crystapaex2.jpg
WE CARE ABOUT THE ENVIRONMENT

We care about the world we live in and the quality of the air, water, soil and plants. Our goal is to implement the EN ISO 14001:2016 standard, which refers to environmental management to ensure environmental protection for the present and future generation. With this standard, we will reduce the possible negative impacts of our activities on the environment. Our company KOVEX Újezd s.r.o. cares about the environment.

“Naším cílem je nejen spokojenost zákazníka, ale i našich zaměstnanců.”

O své zaměstnance se staráme. Dopřáváme jim co nejlepší pracovní, ale i sociální zázemí. Pořádáme společenské akce, které slouží ke stmelení kolektivu, přispíváme jim na stravné. pravidelně je necháváme školit a poskytujeme jim veškeré potřebné pracovní a ochranné pomůcky. Záleží nám na každém z nich. Jejich spokojenost je pro nás klíčová.

70 % NAŠÍ VÝROBY JDE NA EXPORT

Převážná část objemu naší výroby je exportována do zemí Evropské unie. Nejvíce vyvážíme výrobky do Německa, Francie, Rakouska, Švédska a zemí Beneluxu. Podstatně menší množství zboží pak dodáváme tuzemským obchodním partnerům.

KOVEX

IN NUMBERS

THE BEGINNING OF THE COMPANY
1992
HALL SPACE
2100 m2
EMPLOYEES
30+
CNC MACHINES
20+
Kovex Újezd s.r.o.
Újezd 385, 763 25 Újezd u Valašských Klobouk

ABILITY TO RESPOND TO DEMAND RELIABLY

Because we have highly skilled employees, an extensive fleet of CNC machines and suitable production facilities, we are able to respond to requests for metalworking in any series at very reasonable prices.

ARE YOU LOOKING FOR A SUPPLIER?
Scroll to Top